Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık Nedir?

Fotoğrafçılık, Türkiye de 2000 li yılların başında (milenyum olarak bilinen ) çağ değişimi ile ülkemizde de gelişen teknolojik gelismeyle artmaya başlamış ve günlük yaşamın içinde kullanılmaya başlanmıştır. Teknoloji bilgisayarlar, tabletler , oyun konsolları , akıllı televizyon ve telefonlar , akıllı cep telefonları derken drone ile birlikte yükselişe geçmiştir.Git gide küçülerek cep boyutlarına inen Nano teknoloji sayesinde ülkemizde 80 milyon kişinin 55 milyonu cep telefonu kullandığı bilgisine ulaşılmaktadır.

Fotoğrafçılık kavramıda cep telefonu birlikte herkesin ilgisini çekmeye başlamış ve yeni bir iş sektörü akademik sektör olarak ortaya çıkmıştır. Üniversitelerde bölüm olarak “Fotoğrafçılık ” , “Televizyon ve Sinema ” gibi bölümlere olan ilgi artış göstermiştir.

İnternetin günümüzde aktif olarak herkes tarafından kullanılması yeni gelişen sosyal medya platformları ile “Twitter” , “Facebook” ,” Instagram”uygulamaları ve internet  sitelerinde cep telefonu ile çekilen fotoğraflar sınırlar ötesi , kıtalar ötesi etkileşime geçme ortamı sağlamıştır. Hal böyle olunca da insanlar artık herşeyi herkesi çeker hale gelmiş herkese birşeyler göstermek istemeye başlanılmıştır.Bu ortamda dijital fotoğraf kültürünü insanlara empoze etmiş fotoğrafçılık kültürü telefon ile neler yapılabilir noktasına taşımıştır. Fotoğraf makineleri ile pozlama ve karanlık odalarda ne cikacak nasıl çektim kaygısından ziyade direk bas çek ve gör begenirsen yayınla moduna geçilmiştir.Bir fotoğrafı çekim anindan itibaren dünyadaki milyonlarca insana yayın yapma imkanı sağlanmaya başlanılmıştır.

Ülkemizde de bu kavramı bu yeni bilinci çok çabuk empoze eder hale gelmiştir.Fotoğraf konusunda bir cennet olan topraklarımızda gösterilecek yayınlanmak istenecek mekan, şehir , tarihi unsur , yayla , köy, bahçe ve insan çeşitliliği çok fazladir.Buda insanlar arasında sadece fotoğraf çekmek için geziler oluşturmak turlar düzenlemek noktasına gelmiş yüzlerce binlerce hatta kıtalar değiştirerek fotoğraf çekip paylasilmak istenmektedir.

Fakat bir yere gidildiğinde bir yer çekildiğinde neredeyse hiç birimiz çektiğimiz fotoğraflarda bulunan kişi , kurum ve görsellerden izin isteme gayretine girmeden direk bas çek ve yayınla diyerek hareket ediyoruz.Buda dijital ortamda ve platformlarda bir kirliliğe sebep olmaya başlamış tek derdimiz anı olarak kalmaktan ziyade burdaydım diyebilmek için fotoğraf atmaktayiz.

Bu teknolojik gelişme ve kolaylık elbette ki bizden bazı şeyler götürmüyor değil;cep telefonlarındaki bu fotoğraf çekme arzusu ile çoğalan uygulamalar, platformlar insanları gezmeye teşvik etmenin yanı sıra bir yere gidildiğinde sadece telefonla uğraşmaya kimler neler çekmiş neler paylaşmış görme arzusu yüzünden sohbet etme kültürümüz yok olmaya başlanmıştır. İnsanlar gideceği mekanlarda bile “Wi-fi ” sorar hale gelmiş bulunmayan cafe ve mekanlara gitmek istemeyen bir kesim başlamıştır. Tabiki bunun tam tersi çalışan cafe ve restoranlar da yok değil . Mekanın girişinde telefon bırakma kutuları yaparak sadece sohbeti amaçlayan yerleri görmek sevindirici bir intiba bırakmaktadir .

Yazımızda tamamen görüş ve isteklerim doğrultusunda sizlerinde bu teknolojik gelişmelere ayak uydururken ölçülü ve eksik kalmama noktasında olmanızı dilerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir