Giyim

Kültürel Bir Kimlik Olarak Giyim Modasi

Giysiler,farkli kültürden insanların giyim ve kuşamina göre verdiği toplumsal nokta ve yeri temsil edebilmektir. Daha doğrusu kültürün maddileşmiş bir sembolü olan giysi kavramı kültürel farklılığın dışavurumu yada siyasal kimliklerin vurgusu olarak ortaya çıkmış  dolayısı ile giyim kuşam modası bir tür kimlikleşme ideolojisi olarak düşünülebilir.

Kimlikleşmenin verdiği bu itibar sayesinde günümüzde insanlar arasinda çeşitlilik ve moda kültürü ortaya konmuş fiyat farkları ve çeşitli tarz ve imajlar ortaya çıkarmaya başlamıştır. Toplumsal yerin ve verdiği kimliğin etkisi altına girme aracı olarak kullanılan giysi, bazen kıyafetin beğenilmekten ziyade kim tarafından yapıldığına bakarak alınabilir iken  bazende sadece moda diye kullanılabilir konuma gelmiştir . Günümüzde insanlar ve ekonomik farklar açısından sadece ekonomik gücün  verdiği kaygı ile ihtiyaç dahilinde kıyafet alınır iken diğer tarafta moda ve ünlü bir modacı yaptı diye alınır hale gelmiştir .

Giyim modasının 18. yy dan bu yana ülkemizde çeşitlilik göstermesi teknolojik ve değişime açık bir toplum kültürü olmamızdan kaynaklanmaktadır. Örnek verecek olursak 2020 yılına girdiğimiz bu süreçte eskiye dönük vintage olarak adlandırılan bir eski tarz modası başlamıştır. Bunun en büyük etkeni modacılarin yeniden ziyade eski kıyafet ve giysilerin üzerinde günümüze uygun motif ve eklemeler yaparak piyasaya yön vermesidir.

Bu sektörün dünya boyutunda satışına imkan veren fabrikaların artması ve taleplerin farklı olmasından üreticiler hammadde olarak kumaş kullanmaktan çıkmış hayvan derileri , doğal taş, hayvan kürkleri ve bir çok doğada bulunan malzemeleri araç olarak kullanmaya başlanmıştır.Hal böyle olunca sektörde dudak uçuklattı fiyatlar görmek mümkün hale gelmektedir. Sokak aralarında satılan bir giysinin 50 TL olabilecek bir fiyatı bulunurken aynı emsal bir giysinin AVM mağazalarında 10.000 TL ye ulaşan uçurum farklar görülmektedir.Toplum içerisinde giysinin kendisine değilde direk etiketine bakılan bir kesim olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Buda statü ve girilmek istenen saygınlık açısından fahiş fiyatlardaki giysilerin satimina imkan vermektedir.

Sizlerinde mutlaka aynı kıyafeti tekrar tekrar giymekten sıkılıp eskimese dahi degistirmek istediğiniz olmuştur. Çünkü reklamlar ve sürekli değişen bu sektör sizide çarkın içine alıp koca koca vitrinlere kendinizi bakacak noktaya getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir