Araba,  Editörün Favorisi,  Yaşam Tarzı

Türk Toplumunda Otomobilin Önemi Nedir ?

      1990 yıllarında ilk olarak reklam aracı olarak gözükmeye başlayan otomobil her ailenin bir otomobili olması gereken mesajlar ile başlamıştır.Reklamda bir bayanın eşine “Hadi beni otomobillendir ” söylemi ile  başlayan süreçte toplumu tüketime yönlendirme calisilmistir.Otomobil Amacindan çok kişileri  geleceğe borçlandirma ürünü olarak ortaya çıkmış bir bankacılık fikriydi.

      Arabanın bulunması ile endüstriyel alanda devrim olarak tanımlanmış ve bu sektörde arabayla tanışan bütün kültürleri etki altına almıştır.Araba girdiği her alanda her toplumda ve mekanda fenomen haline gelmiştir.Toplum içerisinde sahibinin saygınlık ve statü olarak sergilenmeye başlanmis, model ve çeşitliliğin artması sonucunda ulaşım aracı olarak kullnilmaktan çıkmıştır.

Türk toplumu da bu değişime kayıtsız kalmayarak bu teknolojik ve endüstriyel icata zamanla bağlanarak aşırı şekilde benimsemiştir. Türk toplumunun otomobile karşı tavrı diğer toplumlar gibi aşırı derece fark göstermemiştir.Fakat ülkenin vermiş olduğu geçim sıkıntısı ve mal edinme zorluğu otomobili herr zaman ulaşılabilecek bir hedef noktasina  taşımıştır.

Türklerin Otomobil ile tanışma süreci

Otomobil ilk olarak Osmanlı imparatorluğundaki gümrük  kayıtlarına göre İstanbul’a ithal edilen ilk aracin ” Reji İdaresi ” (Tütün İnsihari) tarafından sipariş edilmiş ve isminide ” Kendi başına hareket eden. ” Zatül Bareke olarak konulmuştur. Ülkeye 3 parça halinde demonte olarak getirilmiş Fakat o yıllarda Ülkenin yolları bu arac için elverişli olmadığından kullanımının zor olacağı düşüncesi ile geri iade edilmiş ve o yılllarda kullanımı yasaklanmıştır.II. Abdülhamite araba hediye edilmek sureti ile yapılmak istenen bombalı suikast girişimi Osmanlı topraklarında uzunca bir süre otomobil varlığının boy göstermesini engellemiştir. II. Abdülhamit’in yasaklarına rağmen II. Meşrutiyet ile beraber otomobil Osmanlı sokaklarında gözükmeye başlamış zenginlerin otomobil istegi ile çok sayıda otomobil sokaklara çıkmıştır.O yıllarda Renault marka otomobillerin çok ses yapması sonucu ve toplumun buna hazır olmaması nedeniyle gençlerin görüp bayilmasi, yaşlıların gördüklerine inanmayıp adaklar adamasina sebep olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir