Editörün Favorisi,  Yaşam Tarzı

Ucuza Araç Almanın Püf Noktaları

               
Türkiye’deki çoğu vatandaş ulaşımın zorluğundan veya şehir yoğunluğundan dolayı herkes evinin önünde arabası olsun ister.
Ucuza yüksek modelli ve düşük kilometreli araba alabilmek isteyen vatandaşlarımız çoğunlukla hasarlı araçlara yönelmiş durumda peki ama hasarlı araç alabilmek için dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir bunların hepsini püf noktaları ile birlikte yazımızda öğreneceksiniz.
Bildiğiniz üzere otomobil fiyatları son yıllarda durmadan yükselişe geçmiş bulunuyor ve nerdeyse her ay bir önceki ayın fiyatını yakalamak bile imkânsız hale geliyor. En ucuz Sıfır otomobillerin nerdeyse 100 bin TL bandında gezdiği piyasada vatandaş olarak ikinci ele yönelmek zorunda kalıyoruz. Bu nedenle sizlere ikinci el araç nasıl alınır nelere dikkat etmemiz gerekiyor hepsini açıklıyoruz.
               Güzelim ülkemizde ikinci el piyasasında başlıklarda da gördüğünüz üzere “Temiz Dosta Gider “
İbareli binlerce ilan olsa da ciddi anlamda TEMİZ araç bulmak imkânsız hale gelmiştir. Özellikle Türkiye’de piyasanın aylık olarak değişmesi ve ekonomik sıkıntılar sebebi ile ödemeleri olan kişilerin, hatta firmaların bile anlık satmak zorunda kaldığı GALERİCİ olarak adlandırılan kişilerin piyasası üzerinden dönen bir çark haline gelmiştir. Kâr marjının onların açısından fahiş fiyatlar koyarak satıldığı piyasada hem ucuz hem de temiz araç alabilmek çok düşük ihtimallere kalmıştır. Aynı şekilde ülkemizde çok sayıda trafiğin yoğun olarak yaşandığı şehirlerde çarpma, sürtme, güneş yanığı vs. gibi sebeplerden çok sayıda kazalı işlem görmüş boyalı araç bulunmaktadır.
                Maalesef ülkemizde hasar kayıtlı olan arabalara değersiz gözü ile bakılmaktadır. Bu noktada ucuza araba alabilmek için önümüze bir kapı açılmış oluyor. Örneğin; 100 bin liralık bir aracın Tramer kaydında 30 bin liralık bir hasar kaydı masrafı oldu ise araba değeri 50 bin TL kadar düşmüş bulunuyor. Hele ki sigorta şirketi tarafından bu işlemler yapılmış ise “Ağır Hasar Kayıtlı” olarak sisteme işleniyor.
                Öncelikle kendinize 2 soru sormalısınız;
  • Araç bulup kısa süreli binip satmak mı istiyorsunuz?
  • Uzun vade binip ucuza araba mı almak istiyorsunuz?
Kısa süreli araç binmek isteyen kişiler çıtır hasarlı olarak tabir edilen, kaza sebepleri belli olan, kaza fotoğraflarını görebildiğiniz  fakat hasarlı arabaları almaktan korkmamalısınız hem aracı 1-2 ay gibi sürelerde binip aracı tanımış yeni bir model öğrenmiş olacaksınız hem de o süreçte üzerine kâr koyabileceğiniz bir araba satın almış olacaksınız.
Uzun vade kullanmak ve kâr marjı olarak işe bakmak istemeyen kişilerin ise bakacağı arabalar “PERT “ diye tabir edilen arabalara bakmak olmalıdır. Unutmayın ülkemizde “Ağır Hasar Kayıtlı “ bulunan arabaların hepsi trafik kazası ile sonuçlanmış arabalar değildir . Sel Baskını, toplumsal olaylar , terör, park halinde kaput üzerine düşen maddeler yüzünden de arabalar perte çıkabiliyor. Perte ayrılmış araçları Sigorta şirketleri ihale üzerinden piyasaya tekrar çıkartmak suretiyle bu işler ile ilgilenen kişi ya da kurumlara satıyor. Burada yapmanız gereken şey ise yukarıda bahsettiğimiz hasarlardan ya da kazası Kaporta hasarı olan arabaları tamir ettirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Size tavsiyem ise motor kaputu içerisinde bulunan şanzıman ve elektronik aksamlarında ağır hasar yemiş araçların toparlanması ülkemizdeki işin ehli Usta olmamasından ve riskli olduğundan uzak durmanızdır.
Umarım zorlaşan bu sektörde içinize sinen iyiki almışım dediğiniz araçları bulmanız dileği ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir